Pogoń Wleń-Czarni Przedwojów 2-1

Pogoń Mistrzem Dolnego Śląska !

• autor: pogonwlen1946, 2014-08-04 15:54

W ubiegłą sobotę w Strzegomiu odbył się Finał Dolnośląski turnieju "Puchar Lata - Orlik 2014" chłopców do lat 13 ( rocznik 2001 i młodsi ) rozegrany w ramach XV Dolnośląskich Igrzysk LZS Miast i Wsi. W zawodach wystąpiło 8 drużyn z całego województwa, każda z nich wcześniej została Mistrzem Strefy.

Turniej zakończył się ogromnym sukcesem młodych zawodników Pogoni. Podopieczni Olega Marczyszyna wygrali wszystkie mecze w grupie B, co dało im awans wielkiego finału. W decydującym starciu przeciwnikiem niebiesko-czerwonych była Polonia Środa Śląska. Nasz rywal w niedawno zakończonym sezonie został v-ce Mistrzem Ligi Dolnośląskiej Młodzików, a zwycięzcy DLM - Młodzicy Zagłębia Lubin wyprzedzili Polonie zaledwie o punkt. Wydawać by się mogło, że finał z góry był już przesądzony, jednak młodzi gracze GLKS-u chcieli sprawić wielką niespodziankę. Całe serce zostawione na boisku, konsekwencja grze defensywnej, chęć strzelania goli, a także wiara we własne umiejętności przyniosły wymarzony rezultat. Jak to powiedział przedstawiciel organizatorów podczas wręczania nagród : " Mistrzem Dolnego Śląska został GLKS Pogoń Wleń".

Skład Pogoni : Igor Gap - Kornel Krauze, Krystian Stawski, Nikodem Korczyński, Adrian Maraszek, Michał Szymczyk, Łukasz Martyniuk, Łukasz Woś, Mateusz Rutkowski, Kacper Biel.

Zawody były rozgrywane w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, upał i wysoka temperatura nie ułatwiały gry zawodnikom. Mecze były odbywały równocześnie na dwóch boiskach typu "Orlik", na jednym z nich rywalizowała grupa A, natomiast na drugim grupa B. Czas trwania spotkania to 2 x 10 minut.

W pierwszym spotkaniu grupowym Pogoń pokonała Odrę Ścinawa 2-0 po golach Szymczyka i Maraszka. Wynik mógł znacznie wyższy, GLKS ciągle kreował sporo sytuacji strzeleckich ( zwłaszcza w pierwszej połowie ), a Odra ograniczała się do kontrataków.

Drugi mecz niebiesko-czerwoni rozegrali z drużyną z Dobrocina, w której błyszczeli zawodnicy grający na co dzień w Lechii Dzierżoniów. Pojedynek był bardzo ostry, kilka razy nasi młodzi piłkarze zostali potraktowani bardzo brutalnie. Również sędziowie podjęli parę dziwnych decyzji na naszą niekorzyść. Znakomicie zagrał kapitan Adrian Maraszek, który w swoim stylu mijał przeciwników jak tyczki. Jeszcze lepiej cała ekipa zaprezentowała się w defensywie, ogromne poświęcenie uniemożliwiło naszym rywalom stwarzanie stuprocentowych okazji. Pogoń od początku spotkania konsekwentnie dążyła do strzelenia bramki, szczęście dopisało pod sam koniec, po znakomitej akcji Michała Szymczyka, Nikodem Korczyński zaliczył zwycięskie trafienie.

Przed ostatnim meczem grupowym, już było wiadomo, że to Wleń zagra w finale. Początek rywalizacji z reprezentacją SP Marcinkowice był bardzo dobry, po składnej akcji podanie Korczyńskiego wykorzystał Maraszek. Jak się później okazało było to jedyne trafienie. Dalsza część gry była bardziej spokojna, nasz zespół szanował piłkę, starając się długo przy niej utrzymywać. W drużynie z Marcinkowic świetnie prezentował się ich kapitan - gracz Śląska Wrocław, mimo jego wielkich starań, defensywa GLKS-u po raz kolejny nie dała się pokonać.

Starcie finałowe było świetnym widowiskiem. Lepiej rozpoczęli faworyzowani zawodnicy Polonii Środa Śląska. Płynne akcje sprawiały sporo problemów Pogoni, jedna z nich zakończyła się bramką. Po tym jak piłka wpadła do siatki, można było się spodziewać kolejnych goli dla Polonii. Okazało się jednak, że niesamowite zaangażowanie graczy w niebiesko-czerwonych koszulkach może zmienić losy meczu. Jeszcze przed przerwą drużyna Wlenia stworzyła trzy świetne okazje, jednak bardzo dobrze interweniujący bramkarz ze Środy Śląskiej ratował swój zespół. Po przerwie podopieczni Olega Marczyszyna grali z jeszcze większą wiarą w zwycięstwo. Po kilku próbach udało się wyrównać, piękny strzał Michała Szymczyka wpadł do siatki i zaczęło mocno pachnieć niespodzianką. Polonia bardzo chciała odzyskać prowadzenie, ale ofiarność zawodników Pogoni w grze defensywnej była zbyt duża. Gdy wydawało się, że już nic się nie zmieni, nasi młodzi piłkarze wywalczyli jeszcze rzut rożny. Na 30 sekund przed końcem bohater spotkania - Michał Szymczyk ponownie umieścił piłkę w bramce rywali. Po ostatnim gwizdku zwycięzcy eksplodowali radością połączoną z niedowierzaniem. A przed wręczeniem nagród kilkakrotnie padło pytanie "gdzie leży ten Wleń ?"

Ze względu na to, że kilku zawodników jest obecnie "na wakacjach", w składzie Pogoni wystąpił zaprzyjaźniony z zespołem Kacper Biel, który w przeszłości często w turniejach halowych grał w jednej drużynie razem z kolegami z Pogoni. Kacper jest na co dzień zawodnikiem Czarnych Lwówek Śląski. W turniejowych etapach "Pucharu Lata - Orlik 2014" : powiatowym i strefowym występował w reprezentacji SP 2 Lwówek Śląski, a zwycięzca strefy miał prawo wzmocnienia składu zawodnikami z innych drużyn.

Podsumowując, cały trzy-etapowy turniej był najprawdopodobniej największym sukcesem jaki odniosły drużyny młodzieżowe Pogoni w ostatnich latach. Po wygraniu meczu finałowego, zawodnicy GLKS-u byli niezadowoleni tylko z jednego powodu, że nie jest przewidziany etap krajowy, w którym spotkały by się Mistrzowie 16-stu województw.